Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
Több biztosi jelölttel kapcsolatban is van fenntartása az Európai Parlament Zöldek frakciójának. Navracsics Tiborral kapcsolatban például azt kifogásolja a Zöldek frakciójának egyik társelnöke, hogy nem emelte fel hangját a Viviane Reding elleni médiakampány során. Rebecca Harms szerint bár az világos, hogy mindenképpen a Fidesz-kormány küld biztost, de szerinte Navracsicsnak egy másik tárcát kellett volna kapnia.
Rebecca Harms, a Zöldek európai parlamenti (EP-) frakciójának társelnöke nem ért egyet azzal, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság megválasztott elnöke az oktatási, kulturális, ifjúsági és uniós állampolgársági tárcát szánja Navracsics Tibor magyar EU-biztosjelöltnek. Keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján Harms – és a Zöldek másik frakciótárselnöke, Philippe Lamberts – a néppárti magyar biztosjelölt mellett a konzervatív brit és a néppárti spanyol biztosjelölttel kapcsolatban is ellenvéleményét hangoztatta.
Harms Navracsics Tiborral szemben egyebek közt azt hozta fel, hogy miniszter volt abban a kormányban, amely döntött a médiatörvényről, valamint az alkotmány megváltoztatása alapján a magyar közintézmények egész sorában végrehajtott átalakításokról. A magyar médiában „nagyon csúnya kampány” folyt Viviane Reding EU-biztos ellen, „olyan kampány, amely túlment mindazon, ami számomra elfogadható lehet” - fogalmazott Harms, és azt a szemrehányást tette a magyar biztosjelöltnek, hogy nem emelte fel a szavát e kampánnyal szemben. Mint mondta, teljesen világos, hogy a Fidesz-kormány fog magyar EU-biztost küldeni, ám szerinte a Juncker által kiszemelt oktatási-kulturális tárca helyett más felelősségi területtel kellene megbízni a magyar jelöltet.
A sajtótájékoztatón Lamberts elismerte: a Zöldek frakciójának nincs annyi EP-képviselője, hogy megakadályozza egy esetleges néppárti-szociáldemokrata „meg nem támadási megállapodás” esetén a problémás biztosjelöltek megszavazását. Törekvésük – mondta – arra irányul, hogy legalább szembesítsék a többi képviselőt a „kellemetlen igazsággal”, és színvallásra késztessék őket. Lamberts szerint például abban az esetben, ha nincs ilyen megállapodás, a szociáldemokratáknak nem kellene megszavazniuk a brit, illetve a spanyol vagy más jelöltet, viszont ha mégis megszavazzák, akkor magyarázatot kell adniuk.
Jogilag az Európai Parlamentnek nincs lehetősége válogatni a jelöltek közül, október 22-én az egész bizottságról egyben kell véleményt nyilvánítania. Az EP csak informálisan jelezheti Junckernek, ha akad olyan a jelöltek között, akit nem tud elfogadni, vagy akit nem tartanak alkalmasnak a neki szánt posztra.